reklama

Asterix a Obelix

Medzi neodmysliteľné legendy komiksového žánru, tobôž toho európskeho, patria príhody tejto dvojice podarených galských silákov. V tomto článku si na nich zaspomíname, aj niečo naviac...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

29. októbra 1959. Vo francúzskom časopise Pilote vychádza prvá epizóda seriálu na pokračovanie – Asterix.

 Jeho autori – humorista René Goscinny a animátor Alberto Uderza - tak vlastne vdýchnu život tejto dvojici komiksových postavičiek a začnú tvoriť vlastný svet, základ budúceho fenoménu animovaných komiksov aj filmu.  

Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

V tých časoch bol komiks vo svete mimoriadne obľúbený. Najmä v Spojených štátoch jeho vydávaním bohatli dnes už multimiliardárske spoločnosti, ktoré v dnešných časoch pretavujú svoj dlhotrvajúci úspech aj na poli počítačovej a filmovej zábavy. Klasiky typu Superman, Batman či X-Men netreba nikomu obzvlášť predstavovať.  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Čo sa ale týka európskeho komiksu, ten sa nikdy nemohol porovnávať s tým zámorským. Preto sa spomínané francúzske duo tvorcov rozhodlo vybrať úplne inou cestou. Spravilo komiks z histórie, čím ho zaradilo do pre tento žáner netradičných vôd a primárne sa zamerali skôr na mladšiu generáciu čitateľov.

O čom vlastne zhruba tento príbeh je?

Všetkými masťami mazaný Gál Asterix, spoločne s priateľmi z malej galskej osady kdesi hlboko v starých francúzskych lesoch veľmi odvážne vzdoruje nájazdom dobyvačnej rímskej armády. Rimania sú síce prezentovaní ako zlý nepriateľ, ale pôsobia na diváka či čitateľa ako veľmi civilizovaný národ. Naopak Galovia sú podstatne hlúpejší a barbarskejší, no v ich sedliackej naivite nachádzame príjemný humor. Rimanom statočne vzdorujú hlavne vďaka svojmu kmeňovému Druidovi, ktorý vynašiel čarovný nápoj – elixír, ktorý dodáva našim hrdinom nadľudskú silu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

 

Obrázok blogu

Celosvetová popularita tohto francúzskeho komiksu vztýčila varovný ukazovák filmárom a na prvý animovaný film sa dlho nečakalo. Samotné filmy sú potom ešte omnoho úspešnejšie, než papierový predchodca. Medzi najslávnejšie a aj v našich končinách často vysielané patria: Asterix a prekvapenie pre Cézara, Asterix v Británii, Asterix a desať skúšok, Asterix a Kleopatra.  

 

Obrázok blogu

Pred niekoľkými rokmi, v čase zrejme najväčšieho comebacku francúzskych hraných filmov na celosvetový trh, oprášili slávu tejto dvojice aj filmové spracovania. Vznikla komerčne veľmi úspešná a vydarená trilógia – Asterix a Obelix kontra Cézar, Asterix a Kleopatra a do tretice Asterix a Olympijské hry.  

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Hromotĺka Obelixa, Asterixovho najlepšieho kamaráta, ktorý už ako malý chlapec spadol do sudu s čarovným nápojom a získal tak obrovskú silu, si v týchto filmových spracovaniach strihol najväčší mužský herecký klenot súčasného francúzskeho filmu – Gerard Depardieu.

Milan Banáš

Milan Banáš

Bloger 
  • Počet článkov:  129
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Ak chceš vedieť aký som - spoznaj ma. Ak chceš vedieť ako píšem - čítaj ma :) Čo viac dodať? Som začínajúci autor z Liptovského Mikuláša. Zoznam autorových rubrík:  Liptovský MikulášÚvahaThe GameFilmyHokejVyjednávačZáhadyLegendyPoviedkaSpektrumSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu