Asterix a Obelix

Autor: Milan Banáš | 2.9.2010 o 20:55 | Karma článku: 10,11 | Prečítané:  7060x

  Medzi neodmysliteľné legendy komiksového žánru, tobôž toho európskeho, patria príhody tejto dvojice podarených galských silákov. V tomto článku si na nich zaspomíname, aj niečo naviac...

 

29. októbra 1959. Vo francúzskom časopise Pilote vychádza prvá epizóda seriálu na pokračovanie – Asterix.

 Jeho autori – humorista René Goscinny a animátor Alberto Uderza - tak vlastne vdýchnu život tejto dvojici komiksových postavičiek a začnú tvoriť vlastný svet, základ budúceho fenoménu animovaných komiksov aj filmu.

                      pilote.jpg                         gosciny.jpg

V tých časoch bol komiks vo svete mimoriadne obľúbený. Najmä v Spojených štátoch jeho vydávaním bohatli dnes už multimiliardárske spoločnosti, ktoré v dnešných časoch pretavujú svoj dlhotrvajúci úspech aj na poli počítačovej a filmovej zábavy. Klasiky typu Superman, Batman či X-Men netreba nikomu obzvlášť predstavovať.

                                               byb-superman.jpg

 

Čo sa ale týka európskeho komiksu, ten sa nikdy nemohol porovnávať s tým zámorským. Preto sa spomínané francúzske duo tvorcov rozhodlo vybrať úplne inou cestou. Spravilo komiks z histórie, čím ho zaradilo do pre tento žáner netradičných vôd a primárne sa zamerali skôr na mladšiu generáciu čitateľov.

 

O čom vlastne zhruba tento príbeh je?

 

Všetkými masťami mazaný Gál Asterix, spoločne s priateľmi z malej galskej osady kdesi hlboko v starých francúzskych lesoch veľmi odvážne vzdoruje nájazdom dobyvačnej rímskej armády. Rimania sú síce prezentovaní ako zlý nepriateľ, ale pôsobia na diváka či čitateľa ako veľmi civilizovaný národ. Naopak Galovia sú podstatne hlúpejší a barbarskejší, no v ich sedliackej naivite nachádzame príjemný humor. Rimanom statočne vzdorujú hlavne vďaka svojmu kmeňovému Druidovi, ktorý vynašiel čarovný nápoj – elixír, ktorý dodáva našim hrdinom nadľudskú silu.

AsterixObelix.jpg                      asterobel2.jpg

 

Celosvetová popularita tohto francúzskeho komiksu vztýčila varovný ukazovák filmárom a na prvý animovaný film sa dlho nečakalo. Samotné filmy sú potom ešte omnoho úspešnejšie, než papierový predchodca. Medzi najslávnejšie a aj v našich končinách často vysielané patria: Asterix a prekvapenie pre Cézara, Asterix v Británii, Asterix a desať skúšok, Asterix a Kleopatra.

                                                          untitled.bmp         asterobel3.jpg

Pred niekoľkými rokmi, v čase zrejme najväčšieho comebacku francúzskych hraných filmov na celosvetový trh, oprášili slávu tejto dvojice aj filmové spracovania. Vznikla komerčne veľmi úspešná a vydarená trilógia – Asterix a Obelix kontra Cézar, Asterix a Kleopatra a do tretice Asterix a Olympijské hry.

                                                      asterixmovie.jpg

depardieu.jpgHromotĺka Obelixa, Asterixovho najlepšieho kamaráta, ktorý už ako malý chlapec spadol do sudu s čarovným nápojom a získal tak obrovskú silu, si v týchto filmových spracovaniach strihol najväčší mužský herecký klenot súčasného francúzskeho filmu – Gerard Depardieu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Krátka správa o stave preferencií

Z Fica už Smer veľa nevytiahne.

DOMOV

Zmenky Kočner skrýva. Prokurátor hovorí, že si poradia aj bez nich

Kočnerovi a Ruskovi hrozí 12 až 20 rokov.


Už ste čítali?