Sly, klobúk dole.

Autor: Milan Banáš | 13.9.2010 o 21:31 | (upravené 14.9.2010 o 20:29) Karma článku: 2,32 | Prečítané:  2490x

Sylvester Stallone to predsa len dokázal. Aj keď je pravda, že s poriadne odretými ušami, dal dokopy partiu tých najväčších búchačov strieborného plátna osemdesiatych a devätdesiatych rokov. Ako sa vydaril projekt Expendables?

 

Spomínate si ešte? Začiatkom 90 rokov zaplavili väčšinu našich domácností rôzne videokazety s nahrávkami filmov zo západu. Spustila sa tak hotová mánia v pozeraní a nekonečnom diskutovaní o tom či onom americkom filme, ktoré boli v našich končinách takmer neznáme. Rôznymi formami pozháňané videokazety obsahovali v takmer drvivej miere filmy z osemdesiatich rokov, zlatej to éry pre americký akčný film. Snímky ako Predátor, Terminátor, Komando, Rambo či rôzne karate bojovky, sa stali rázom najobľúbenejším žánrom a najmä pre našu generáciu naveky nezabudnuteľnými...

rambo_17_04_2006.jpg 1987_predator_008.jpg


Potom však prišli doslova divoké 90 roky, čas pokroku udávajúceho nový smer svetovej kinematografie. Vymakaný akčný hrdinovia pomaly ustupovali o čosi ľahším váham, no a tak sa zmenila aj tvár akčného filmu. A na našich niekdajších detských hrdinov, ktorým stačil jeden poriadny kvér na celú armádu a niekedy aj vlastné päste, sa pomaly zabúdalo.


Trend posledných rokov však v Holywoode velí oprašovať zašlú slávu starších filmov. Rodia sa remaky, sequely či dokonca prequely alebo príbehy s alternatívnou realitou. Niektoré sa vydarili pomerne dobre (spomeniem nedávnych Predátorov, Star Trek či práve Slyove pokračovania Rockyho a Ramba) iné naopak skončili poriadnou blamážou (Súboj Titanov asi netreba ďalej komentovať).

Rambo-IV-Stallone-1345.jpg rocky.jpg


Práve Sylvester Stallone ukázal, že s týmto novým trendom sympatizuje azda najviac. Viac než so cťou oživil svoje dve najlepšie filmové postavy, dal si chvíľu pauzu, doladil formu ale hlavne premýšľal, ako bude pokračovať ďalej. A hoci z pôvodného plánu pokračovať ešte s jednou časťou Ramba nakoniec zišlo, rozhodol sa inak a urobil len dobre, že túto slávnu sériu pre dobro uzatvoril.
To, že je kráľom akčných hrdinov, však potvrdil do bodky až minulý rok, keď začal veľmi intenzívne pracovať na zbrusu novom filme – Expendables.

The-Expendables.jpg
Na prvé počutie nie práve dlhšie rezonujúci názov. No počiatočné skôr kritické názory na samotného Stalloneho – napr. že by mal už skončiť, je starý a na plátne pôsobí skôr smiešne – razom umĺkli, keď na svetlo sveta prenikla informácia, že tento film nebude len návratom k 80kovej ére akčného filmu, ale doslova a do písmena veľkým comebackom všetkých vtedajších známych mien tohto žánru a teda najvýbušnejším akčným snímkom všetkých čias. No kto by sa nepotešil takejto správe?
A kohože to Stallone do filmu lanáril?


Už pri prvom rozhovore padli mená ako Van Damme, Jet Li, Jason Statham, Arnold Schwarzenneger, Bruce Willis, Jackie Chan, Chuck Norris, Steven Seagall, The Rock, Mickey Rourke, Dolph Lundgren a mnohí ďalší.
Menoslov hviezd akčného filmu netreba viac komentovať. Už len samotná predstava, že by sa takáto plejáda akčných hrdinov stretla v jedinom filme, je viac ako vzrušujúca. Po dlhých prípravach a postupnom dopĺňaní, sa táto hviezdna súpiska podstatne zmenila, no aj napriek tomu môžme v tomto filme vidieť len to najlepšie. Veď posúdťe sami:

free-expendables-wallpaper.jpg


Sylvester Stallone, Jason Statham, Jet Li, Mickey Rourke, Dolph Lundgren, Eric Roberts, Gary Daniels, doplnení známymi menami kulturistiky a športu Terry Crews, Steve Austin a Randy Couture. V jednej číro cameo scéne, kde sa kujú všetky pikle na vás čaká ale tá najväčšia lahôdka a jedna z najočakávanejších scén v histórii filmu - stretnutie titánov, svätej trojice akčných hrdinov na príznačnom mieste v kostole. Áno, Sly sa tu stretáva s Arnoldom Schwarzennegrom a Bruceom Willisom.

willis-schwarzenegger-stallone-expendables.jpg


Takýto počet akčných hercov v jednom filme, ktorý síce každou minútou dýcha klasickou béčkovitosťou akčnákov z osemdesiatich rokov, no sám sa nehrá na nič viac, tak za to si Stallone zaslúži minimálne Oscara. Možno je na škodu že sa mu nepodarilo presvedčiť všetkých, no prípadne chystané pokračovanie môže tento handicap ľahko opraviť.


Za zaujímavosť pokladám hlavne odkazy na najslávnejšie filmy toho či oného herca. Ak poznáte ich filmografiu troška podrobnejšie, tak vám hneď niektoré scény prídu veľmi povedomé. A schválne položím otázku, či viete, ktoré to sú.

Expendables-Stallone1.jpg


Čo dodať?


Expendables sú úplne iný film, ako som zo začiatku očakával. No musím povedať, že čerstvo po jeho zhliadnutí, sú moje pocity všelijaké, nie však negatívne. Nostalgický návrat našich niekdajších vhskových hrdinov v jednej nadupanej akčnej jazde, čo viac si priať. Vďaka Sly, že ešte vieš, prečo sa kedysi točili filmy. Nie len pre najlepšie efekty a pritom bezduchý dej, ale hlavne pre zábavu. Odporúčam milovníkom čistokrvnej akcie a tiež všetkým tým, ktorí odrastali na ére amerických akčňákov. 9/10 bodov.

expendables-12.jpg images.jpg

expendables_2.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ceny bytov sa blížia k vrcholu. Oplatí sa ešte kupovať nehnuteľnosť?

Ak človek zvažuje kúpu nehnuteľnosti, mal by zvážiť viacero faktorov.

KULTÚRA

V poslednom Marvelovi prichádza po titulkoch prázdno

Infinity War je epickou ničivou vojnou.


Už ste čítali?