Krstný otec

Autor: Milan Banáš | 20.9.2010 o 20:40 | Karma článku: 6,72 | Prečítané:  3238x

Pomsta je ako jedlo. Najlepšie chutí, keď sa zje za studena... pomsta však nie je jediným hnacím motorom knihy, o ktorej sa článok písať jednoducho nedá. Aj napriek tomu som si notoricky známeho "Godfathera" zobral ako ďalšiu tému na nový článok. Prečo?

 

Už len z dôvodu, že príbeh Krstného otca milujem a rovnomennú knihu od Maria Puza pokladám za vrchol všetkého, čo som doteraz čítal. O autorovom dokonalom rozhľade v mafiánskom a povojnovom svete, rovnako ako o jeho neskutočne vycibrenom rozprávačskom talente je škoda ďalej hovoriť. Napriek tomu, aký je Krstný otec známy pre čitateľov a aj filmových fanúšikov, ja som toto dokonalé dielo dlhšiu dobu nepovšimnuto obchádzal, no že som na tento literárny klenot narazil pomerne neskoro vôbec neľutujem. Až teraz si môžem naplno vychutnávať vysnený svet Maria Puza.

 

mario-puzo.jpg images.jpg

 

" Za každým veľkým majetkom je nejaký zločin."


Hlavná postava Don Vito Corleone je vodcom tajnej organizácie, temnej ríše zločinu, vďaka ktorej spravuje obrovský majetok. Vďačí obchodu s bielym mäsom, stávkovým kanceláriam či herniam, no svoje konexie má aj u podplatenej polície a niektorých vládnych zástupcov. Napriek tomu navonok podniká ako dovozca olivového oleja značky Genco priamo z Talianska. Krstný otec, ako ho všetci volajú, však aj napriek druhu svojej obživy je čestným, inteligentným a vo svojej podstate aj spravodlivým mužom, typickým zástupcom starej generácie mafiánov. Dej románu však zachytáva viaceré zaujímavo spracované línie - osudy jeho synov a ich žien, strasti slávneho speváka a herca v jednej osobe, minulosť aj budúcnosť rodiny Corleonovcov...

pic1.jpg pic2.jpg


Byť Krstným otcom znamená pre Talianov (najmä tých vysoko postavených) priam posvätný vzťah, nemenej dôležitý ako medzi deťmi a rodičmi. Práve rodina je v ich živote tým najdôležitejším, preto sa aj členovia Cosa Nostry delia nie na klany či gangy, ale práve na rodiny, ktoré vedie Don alebo inak nazývaný práve Krstný otec. Rodina Corleone bola najmocnejšou zo všetkých piatich na území New Yorku a vplyv dona Corleona siahal ešte omnoho ďalej.

img_3395_godfather.jpg miccorleone.jpg


Autor románu Mario Puzo zaujme predovšetkým neskutočne pútavým rozprávačským štýlom. Jeho príbeh vás dokonale vtiahne do deja a ani si poriadne neuvedomíte, ako plynú roky a osud jednej taliansko-americkej rodiny. Dokonalá gradácia deja nenechá chladným žiadneho správneho čítateľa a garantujem vám, že Krstný otec je kniha, ktorú nepustíte z ruky kým ju celú neprečítate. A hoci od vydania tejto knihy uplynulo už takmer 40 rokov, nestráca vôbec na svojej kvalite či zaujímavosťi. Je to nadčasové dielo, ktoré bude lákať vždy. Je to ponuka, ktorá sa neodmieta.

22034.jpg


Po dočítaní románu aj mne skrsla v hlave otázka, ktorú už predomnou musel Mario Puzo počuť hádam milionkrát. Odkiaľ tak detailne vedel všetky tie podrobnosti ohľadom fungovania Cosa Nostry?
Puzova odpoveď je pritom prostá. Vyrastal na Long Islande, ktorý v tej dobe skutočne spravovali mafiosovia, no a materiály na svoj román čerpal z rôznych zdrojov. Trvalo mu dlhé roky kým ho dopísal.
Po uvedení filmu do kín, ktorý už beztak slávnu knihu preslávil po celom svete ešte mnohonásobne viac Mario Puzo, ako autor scenára, mohol do konca života zabezpečiť seba aj svoje deti, vzbudil záujem skutočných Donov. Tí však uznanlivo a kladne prijali knihu aj film, keďže mafiu nevykresľovala v tom hrubom, gangsterskom svetle.


Kniha Krstný otec je majstrovské dielo, rovnako ako filmová trilógia od Francisa Forda Coppolu.

ffcopola.jpg

V brilantne natočenej snímke, ktorá je určite najlepším a najvernejším filmovým spracovaním svojej literárnej predlohy, sa objavili také hviezdy ako Marlon Brando, Al Pacino, Diane Keaton či Robert Duval. Ešte by som chcel vyzdvihnúť to, že aj napriek tomu, že všetky filmové spracovania majú približne trojhodinovú stopáž, aj tak nedokážu úplne zobraziť dokonalosť Puzovho románu. Preto odporúčam každému si najprv prečítať knihu a potom sa smelo pustiť do filmu. Ale to vlastne ani nemusím, akonáhle tak učiníte, príde vám to ako samozrejmosť. Čo sa týka filmu, nesmiem zabudnúť na dokonalú hudbu od Nina Rota, veď lepšie hodiaci sa soundtrack k filmu som počul snáď len od majstra Johna Williamsa.

1681_Marlon_Brando.jpg KeatonGodfather.jpg pacino.jpg


Obidve spracovania ságy patria k tomu najlepšiemu, čo v dvadsiatom storočí na poli kultúry vzniklo. A ak máte radi knihy a dobré filmy, no a aj napriek tomu vás odrádza téma mafie, verte mi že ja som zmýšľal rovnako a potom som prišiel na to, že som sa spočiatku mýlil. Vrelo odporúčam každému. The Godfather je rozhodne jedným z najlepších umeleckých a kultúrnych klenotov minulého storočia.

The_Godfather_4.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Krátka správa o stave preferencií

Z Fica už Smer veľa nevytiahne.

DOMOV

Zmenky Kočner skrýva. Prokurátor hovorí, že si poradia aj bez nich

Kočnerovi a Ruskovi hrozí 12 až 20 rokov.


Už ste čítali?