Dva póly filmového roka 2010

Autor: Milan Banáš | 6.1.2011 o 11:20 | (upravené 6.1.2011 o 11:26) Karma článku: 2,93 | Prečítané:  2164x

Aj tento rok som sa rozhodol spísať svoje záverečné pocity z pohľadu toho, čo všetko najlepšie a najhoršie nám priniesol filmový rok 2010. Aký bol teda filmový rok 2010? Čo prevratné a zaujímavé priniesol a čo naopak ani náhodou nestálo za uvedenie na strieborné plátna?

 

Najhoršie:


Tento rok sa na rozdiel od toho minulého nebudem držať jednoduchej postupnosti - začať treba najväčšou sračkou. Konečný verdikt potom nájdete až na samotnom konci. Aké katastrofy ste teda mohli vidieť v kine počas minulého roka? No a to tentokrát dúfam, že to pre dobro vaše, ako aj vašich peňaženiek, v kinách nebolo.


Percy Jackson: Zlodej bleskov

percy.jpg
Alebo ako sa zatúlal James Bond do sherwoodskeho lesa a tam založil nový výcvikový tábor pre X-me... ups, pre novodobých Herkulesov a Xeny. Záver filmu jednoznačne pýta pokračovanie, hoci námet by sa dal využiť lepšie ale ďalšieho "Percyeusa" rozhodne nechcem už vidieť. Nehorázny mix hrdinských filmov s Harry Potterom - výsledok chutí ako guláš na silvestrovskej chate plnej opitých kvázi kuchárov.


Alica v krajine zázrakov

alica-v-krajine-zazrakov.jpg
Čo sa to stalo s Timom Burtonom? Obrazy sú stále extravagantné, herci sú stále cool - extra - extravagantní, aj tie rozprávkové klišé kecy, ktoré vychádzajú z ich úst, sa hodia... ale ako celok to vonkoncom nefunguje. Veľkááááá.... nuuuuuu..... dááááá (a Dáda Patrasová tam chýbala k "dokonalosti")


Karate Kid

karatekid.jpg
Platí to isté ako u Alice... skvelé obsadenie (verte či nie, toto je snáď najlepší výkon Jackieho Chana. Až na mladého Smitha veľmi sympatické obsadenie). Celkovo sa však tento snímok nevyhne akejsi až prehnane video - kazetovej atmosfére (čo ma po celkom nadupanom traileri dosť šoklo a najmä úvodnú cca. pol hoďku som mal pocit, že tento film asi natočili Bulhari). Originálny snímok patrí síce ku klasike, ale svojou naivitou už dnes dokáže zaujať málokoho. Aj po rokoch si však veľa ludí dokáže vybaviť o čo asi išlo (vrátane nezabudnuteľnej postavy majstra Sana). O "remaku" to vonkoncom neplatí. O dva, tri roky si na toto "dielo" nespomenie nikto.


Posledný vládca vetra

poslednyvladca.jpg
M. Night Shyamalan v posledných rokoch toho veľa síce nenatočil, ale ak predsa áno, vždy nás dokázal viac než príjemne šokovať. Koketovanie s myšlienkou stať sa novodobým Spielbergom však nevyšlo. Skvelá predloha, ale doslova katastrofálne prevedenie na strieborné plátno. Spielberg nikdy nešliapol vedľa, Shyamalan ale tentokrát šliapol do hovna. Katastrofa, nudaaaaa, ani tie trikové sekvencie ma nedokázali zaujať. Vyhnite sa oblúkom, zbytočne stratený čas.


Mačky a psi 2

macky_a_psi_plagat.jpg
Prvá časť bola svojim spôsobom pokroková - veď vytvoriť pomocou počítačových efektov natoľko realisticky vyzerajúce zvieratá, to tu predtým ešte nebolo. Príbeh dokázal zaujať ako najmenších, tak aj tie väčšie "deti".  Ale tzv. dvojka nepatrí do kina, ale na veľmi nudné, dlhé nedeľné poobedie, strávené sledovaním telky.


Twilight sága: Zatmenie

twilight-saga-eclipse-poster2.jpg
V tomto prípade sa pokúsim byť čo najviac stručný, aj keď to asi nepôjde. V každom mojom koncoročnom hodnotení filmov si už tretím rokom po sebe drží Twilight sága jedno z vopred zaručených miest. Tento rok síce o niečo menej infantilnejšie, než po tie predošlé, ale aj keď táto omáčka chutí o čosi lepšie, rozum káže - už preboha dosť! Dnešné mladé dievčatká postupne odhalujúce zvodné závoje puberty, si za svoje vzory berú naozaj "desivo odpudzujúco" napísaných hrdinov. Hmm, nechápem. A nechápem, do kedy nám, o čosi viac "náročnejším" divákom, budú tieto výplody potokmi piť krv.


Princ z Perzie: Piesku času

princeofpersia.jpg
Na niečo sa človek teší doslova ako blb takmer pol roka, netrpezlivo zháňa nové info a nakoniec predsa len odchádza po filme so zvesenou sánkou. Nie však nad až hnusne predigitalizovanými ževraj "akčnými" sekvenciami, ale nad tým, ako sa dá takýto skvelý námet a meno jednej hernej legendy doslova udupať pod čiernu zem. Osobné sklamanie roka. (Až ma pri srdci pichá, ako keď princ spadol do jamy s ostňami. Ako zarytý fanúšik nesmrteľnej dosovky Prince of Persia 1 by som najradšej pomocou svetelného meča rozsekal scenáristu a režiséra tohto skvostu. Chudák Jake G. Talent má určite na viac - viď. Donnie Darko, Skrotená hora, Mariňák...).


Robin Hood

Robin_Hood_poster-2010.jpg
Ako spracovať tisíckrát omletú tému? Vymyslieť originálny (už nie tak rozprávkový) príbeh, navodiť drsnú stredovekú atmosféru (čo sa darí a k takémuto hrdinovi mi prosto sadne omnoho viac, ako sadli tie zelené úchylne elasťáky seriálovému Robinovi) prihodiť skvelého rejžu ako je Ridley "Alien" Scott a keď si ten do hlavnej úlohy presadí aj tu skvelého tvrďáka a chovateľa domácich prasiatok Rusella Crowa, človek sa musí tešiť. Výsledok? Nemastné, neslané, obrovské sklamanie - a to som sa tešil, že zažijeme ďalšieho Gladiátora :(


Skyline

Skyline-Movie-Poster.jpg
Oj oj oj... ako sme sa s kamošom na tento film tešili. A čo sme dostali? Na jednej strane veľmi zaujímavé spracovanie a fakt dusnú atmosféru (nech sa učí Emerich a netočí svoje megalomagoriny) ale strašne moc tomu chýba, aby tento snímok niečim dokázal nahradiť to obrovské sklamanie.


Légia

legia.jpg
Zvláštne béčko. Na jednej strane tu vidím plejádu mojich najobľúbenejších hercov vo vedľajších úlohách tentokrát ako ústredných hrdinov, zaujímavý post-apokalyptický príbeh o zlosti boha a nájdení nového mesiáša, vidím tu anjelov ostreľovaných samopalmi, celé ma to baví... ale tá druhá polka. Rovnaké sklamanie ako najnovší Resident Evil (kde som bol tiež dlho na vážkach hlavne pre účasť Wentwortha "Scofielda" Millera) ale ešte o čosi viac horšie. Nie je to vyslovený brak, ale do kín sa to preboha nemalo nikdy dostať!


Paranormal Activity 2

paranormal_activity_2.jpg
Poviem to na rovinu. Vidieť nasilu vystrašených mentálov amíkov, to si radšej pozriem nádherne "realisticky" vykonštruované životné príbehy v Paneláku. Už prvú časť som minulý rok poriadne sfúkol, pri dvojke ma však neodradí nič. Trápna nuda, pri ktorej je jednotka pre mňa perfektným filmom. Toto naozaj nemôžete myslieť vážne. (Prirovnanie k Twilightu, kde fanúšikovia vynášajú do nebies romantiku, tu naopak horrorovosť. No a obidva tieto skvosty sa snažia navodiť inak prirodzené ľudské pocity ako je láska či strach až moc umelo. Mať tak znovu trinásť dobre, ale teraz...) Nuda!

Najlepšie:


Minulý rok som napísal, že rok 2009 bol z hľadiska kvality nových filmov rozhodne jeden z tých lepších. Čo sa dá povedať o roku 2010? V tej kope brakov sa sem tam objavila snímka, ktorá môže smelo stáť vedľa najväčších klenotov filmovej histórie. Takže rok 2010 určite stál za nielen jednu návštevu kina. Samozrejme všetko výborné a rovnako tak hrozné sa mi do môjho zúženého výberu nevošlo. Ak vás zaujali filmové katastrofy, poďte spoločne so mnou na druhú stranu pólu - tentokrát za najlepšími filmami roku 2010.


Sherlock Holmes

sherlockholmes.jpg
Filmový rok 2010 začal až prekvapivo príjemne. Nové spracovanie príbehu o najslávnejšom dekektívovi na svete dopadlo... každopádne veľmi zaujímavo. Príjemne obsadenie (Iron Man a vždy zaujimavo nadpozemský Jude Law), nádherný vizuál a spracovanie, no niečo predsa len tomuto filmu chýba. Asi tak na rozhraní najlepších a najhorších, pre film rozhodne zaujímavého roku 2010. Ale na dvojku sa teším.


Imaginárium Dr. Parnassusa

imaginarium_of_doctor_parnassus_ver11.jpg
To čo nedokázala Alica, to bohato dokázal tento fantazíjny úlet. Nádherná spomienka na Heatha Ledgera, nádherná herecká pocta od jeho kamošov - v poradí (a teraz dobre čítajte) John Depp, Jude Law a Colin Farell, neopísateľný zážitok a pre mňa osobne najlepšia hraná rozprávka, akú som kedy videl.


Štvrtý druh

the-fourth-kind-stvrty-druh-plagat.jpg

Záhady. UFO... v poslednej dobe sa venujem ufológii pomaly viac ako písaniu (a to myslím vážne, keby niečo - trnavský UFO klub, tam ma určite nájdete). Zaujímavé spracovanie, pre mňa určite prítažlivejšie a chutnejšie ako pri Paranormal Activity, no aj napriek tomu všetkému sa nemôžem zbaviť blbého pocitu - môže za to až prílišné nútenie divákovi "Toto sa skutočne naozaj stalo." Jeden z lepších snímkov, ale viac než desať rokov staré epky Aktov X sú predsa len lepšie.


New York, milujem ťa!

newyork.jpg

Je to film? Dokument? Nahliadnutie na život? Umelecké dielo? Asi to druhé... ťažko opisovať, kto nevidel o veľa prišiel. Skvelé herecké obsadenie (a pre mňa životný výkon Shiu LaBeoufa), čo dodať? Milujem tento poviedkami presýtený film.


Vlkodlak

vlkodlak.jpg

Dlho som premýšľal či tento snímok zaradím medzi braky alebo naj filmy roku 2010. Priznám sa, aj keď píšem tento riadok som poriadne na vážkach. No tie herecké výkony, príjemná temná atmosféra mi nedajú inak, ako ho zaradiť k tomu lepšiemu, čo sme lanského roku mohli v kinách vidieť. A dá sa povedať, že v tomto prípade ide o najlepšie nové spracovanie klasiky klasických príbehov.


Prekliaty ostrov

prekliatyostrov.jpg

Leo DiCaprio už dlho nie je ten nenávidený ulízanec z Titanicu, ktorého všetky baby milovali a všetci chalani nenávideli. Podľa mňa tu predvádza svoj životný výkon, príbeh je nevídane originálny a pútavý, navyše má šokujúci záver. Film roku? Nie. Ale jeden z najlepších za posledné roky určite. Povinnosť vidieť.


Ženy v pokušení

zeny-v-pokuseni.jpg
Verte tomu či nie, po strašne dlhej dobe sa do môjho osobného rebríčku naj filmov za celý rok pretlačil aj tunajší (no teda vlastne český, ale to je aj tak pre nás skôr narodených jedno) snímok. Svieža komédia s viac ako príjemným hereckým obsadením, fantastická hudba a pre mňa jeden z najlepších českých filmov vôbec.


Nezabudni na mňa

remember-me-poster_378x514.jpg
Idem náhodou okolo kina a vidím veľký, ničím nezaujímavý plagát na nový film. Teda takmer ničím nezaujímavý. Vidím toho zdochliaka z Twilightu ako sa obíma s Clarie z môjho najobľúbenejšieho seriálu LOST. Čítam - romantická komédia. Tak to isto nie, mávnem ďalej nezaujato rukou... o cca mesiac ten film vidím a od úvodných minút až po koniec takmer nedýcham. Robert Pattinson vie hrať! A je mi dokonca maximálne sympatický (čo len dokazuje že kásting neraz zahodí sľubný talent do vôd mizérie pz. Twilight). Komédia? Apropo čože? Romantická dráma. Asi najlepšia akú som kedy videl. A ten koniec. Ten koniec. Fantázia! (odpusťte, že sa pomaly rozplývam ako fanúšička Twigrcky)


I love you Phillip Morris

I-Love-You-Phillip-Morris-2009.jpg
Jim Carey. Nenávidený, zbožňovaný... dokonalý šašo, ktorý keď sa raz za čas ocitne vo vážnej úlohe, tak mu to ide rovnako perfektne ako šialene vtípky. Ewan McGregor - pre mňa navždy Obi Wan Kenobi. A teraz vám poviem, že tento film je taká neskutočná paródia na homosexuálov, ktorá ma bavila ako žiadna iná komédia za posledné roky.


Kvet púšte

kvet_puste.jpg
Mediálne veľmi známa autobiografická kniha Warris Dirie sa dočkala filmového spracovania, ktoré ma dve hodiny rozosmievalo, dojímalo, zaujímalo, no a hlavne vo mne zanechalo hlboké pocity. Film pre ženy, ktorý dokáže doceniť len pravý chlap. Rovnako vrelo odporúčam.


Muži čo čumia na kozy

men-who-stare-at-goats.jpg
Ewan McGregor bol v lanskom roku mimoriadne produktívnym. Nielenže brázdil na motorke polku sveta a točil dokumenty, stihol si zahrať hlavné úlohy aj v niekoľkých zaujímavých snímkov. To slabšie z lepšieho čo sme v roku 2010 mohli v kine vidieť, ale aby mňa (a dúfam že nie len mňa) nepobavilo, ako bývalý vojak elitnej jednotky George Clonney vysvetľuje McGregorovi čo sú to rytieri Jedi? Zvláštna, ale skvelá komédia.


Cesta

cesta.jpg
Vigo Mortensen ako osamelý pustovník, brázdiaci postapokalyptickú krajinu takmer vymretej Zeme spoločne so svojim malým synom. Nájsť jedlo, prežiť do ďalšieho rána... možno zdĺhavé, ale rozhodne zaujímavé.


Kick - Ass

kickass.jpg
I am... I am KICK ASS! Najlepšie spracovanie komiksu do hranej podoby dofrčalo na začiatku roku 2010. Ako sa môže zrodiť skutočný super hrdina z totálneho outsidera, ktorý len sníva pri čítaní komiksov. Niekedy netreba mať superschopnosti. Niekedy stačí trochu bláznovstva a hlavne poriadny kus odvahy. Pre všetkých milovníkov komiksových hrdinov, ale aj pre tých ostatných, ktorí tejto téme zatiaľ neprišli na chuť. Po tomto nadupanom filmíku určite prídu.


A-Team

a-team.jpg
To, čo nezvládla Slyova partia nabúchancov z čias minulých, to dokonale zvláda partia elitných vojakov, ktorá vám doslova tvrdou päsťou do ksichtu ukáže, že starí rambovia ešte nepatria do šrotu. Čistokrvná akcia ako sa patrí.


Solomon Kane

solomonkane.jpg
Alebo dôkaz toho, že aj v európskych pomeroch môže vzniknúť fantasy na úrovni nesmrteľného Barbara Conana. (Vlastne Kane je jeho mladším a menším bratom. Obaja hrdinovia vznikli v hlave rovnakého autora.) Zaujímavé obsadenie, nádherná atmosféra, trošku blbý koniec, ale to všetko dokazuje že aj na starom kontinete a za menej peňazí môžu vznikať parádne filmy.


Predátori

predator.jpg
Zabudnite na všetky tie nepodarené cros-overy, ktoré sa len priživujú na legendárnych značkách najslávejších filmových alien mother-fuckerov všetkých čias. Maník Rodriguez poskladal zaujimavú partiu akčných hercov (hoci pri Brodym je to rozhodne na pomyslenie) a nezobral nás len na vzdialenú planétu vesmírnych lovcov, ale doslova naspäť časom do osemdesiatych rokov nabúchaných čistokrvnou akciou. Dážď, blato, vystrieľané nábojnice a strach...


Inception

inception_poster2.jpg
Pre mnohých jednoznačne film roka. Vizuálne hody podfarbené skutočne chytľavou ústrednou melódiou, opäť skvelý Leo DiCaprio (ten má v poslednej dobe čuch na skvelé filmy ako málokto), dá sa povedať, že ide o Matrix pre novú generáciu (a dovolím si tvrdiť, že Matrix hravo "sundá" dole). Nolan je prosto kráľ a síce sa mi jeho predošlý a toľko vychvalovaný Temný rytier až tak moc nepáčil, tento film je jednoducho dokonalý po každej stránke.  (až na trápny preklad Počiatok, správne je to Vnuknutie)


Expendables

The-Expendables.jpg
Pre mňa dlhodobo najočakávenejší film. Neskutočné obsadenie, strhujúca akcia (akú sme od 80 rokov nevideli), ale body strašným spôsobom dole zráža až moc jednoduchý príbeh a čisto video - spracovanie (až tak hrozný pocit ako pri Karate Kidovi som zas ale nemal). Pre klasikov povinnosť.


Čarodejov učeň

sorcerer.jpg
Film, od ktorého som si nič nesľuboval, o ktorom som ani len netušil, že je hraným remakom klasiky od Disneyho "Fantasia" (hlavný hrdina sa na Mickey Mousa aj podobá), no a jedno z najkrajších prekvapení roka. Takto by mali vyzerať filmy o čarodejníkoch (aj Potter si môže brať príklad a to myslím smrteľne vážne). Nevtieravý humor, pekná akcia, príjemný pop-corňáčik, ktorý ma viac prekvapil ako sklamal, a preto si zaslúži umiestnenie hore.


Scott Pilgrim proti zvyšku sveta

scott_pilgrim_vs_the_world_poster91.jpg
Stále si hmkám popod nos všetky tie skvelé skladby. Unášam sa s nimi niekam do neznáma, pomedzi snehové vločky... a rozdychávam ten NAJ (lepší, výstrednejší, snovejší...) film, aký som videl tento rok. Ak patríte do generácie chlapíkov narodených koncom 80 rokov, ak ste vyrastali pri komiksoch a hlavne klasických počitačových hrách (ktorých film je zďaleka tou najvydarenejšou adaptáciou), tak zostanete nadšení  - no a unášaní za vašou vysnenou kamsi do ďialok najodvážnejších snov. No a tým ostatným odporúčam vidieť tiež - hoci nemôžu precítiť posolstvo tohto filmu mojej generácie, môžu sa aspoň tešiť na fantastickú hudbu, perfektné vizuálne efekty a humor. (K. Culkin je bezchybný, jeho slávnejší  braček mu môže len a len závidieť)


Machete

machete.jpg
Žiadna nafúknutá reklama vopred. Len trailer, pri ktorom vám išli vypadnúť bulvy z hlavy. A film? Naivná akcia, ktorá ale hravo schová do vrecka Expendables aj s A-Teamom dokopy. Herecké obsadenie je exceletné, na čele s Dannym "večne nasratým" Trejom, ktorý si konečne po rokoch strihol aj hlavnú úlohu.


The Social Network

The-Social-Network-movie-poster-1.jpg
Facebook je jednoznačne jeden z najväčších "F"enoménov dnešnej doby. Zdanlivo nezaujímavý námet dostal do rúk majster svojho remesla David Fincher a natočil strhujúci snímok nie o tom, ako sa písali prvé riadky tejto internetovej príšery, ale o tom, čo rozhodlo a čo sa dialo na pozadí. Film, ktorý by mali vidieť jednak facebookoví maniaci, jednak tí nestranní, ale hlavne tí jeho najzaritejší odporcovia.

Konečný verdikt


Najväčšie braky 2010:
1. Percy Jackson: Zlodej bleskov
2. Posledný vládca vetra
3. Karate Kid
4. Alica v krajine zázrakov
5. Mačky a psi 2
6. Légia
7. Princ z Perzie: Piesky času
8. Twilight sága: Zatmenie
9. Skyline
10. Paranormal Activity 2


Najlepšie filmy roku 2010:
1. Scott Pilgrim vs zvyšok sveta
2. The Social Network
3. Prekliaty ostrov
4. Inception
5. Nezabudňi na mňa
6. Predátori
7. Kick - Ass
8. I love you Phillip Morris
9. New York, milujem ťa!
10. Kvet púšte


Tak, to by sme mali. Teraz už nezostáva nič iné, iba s očakávaniami nazerať na nový filmový rok 2011. Hoci očakávania u mňa rozhodne nie sú až tak veľké ako vlani, dúfam, že bude rovnako pútavý a prekvapujúci ako ten minulý. Snáď bude tento rok ešte kvalitnejší a nám, filmovým „maniakom“, prinesie veľa nezabudnuteľných zážitkov pri ich sledovaní či už v kine alebo doma

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ceny bytov sa blížia k vrcholu. Oplatí sa ešte kupovať nehnuteľnosť?

Ak človek zvažuje kúpu nehnuteľnosti, mal by zvážiť viacero faktorov.

KULTÚRA

V poslednom Marvelovi prichádza po titulkoch prázdno

Infinity War je epickou ničivou vojnou.


Už ste čítali?